Uzun zamandır liste hazırlamıyorum, siz de bir sorun olduğunu anlamışsınızdır, çünkü daha önce böyle bir şey olmamıştı. Önce kısaca durumu açıklayayım; Siteye dava açıldı arkadaşlar, hiçbir illegal hareketimiz olmamasına rağmen, öncesinde içeriklerin kaldırılması yönünde hiçbir uyarı yapılmadan direk dava açıldı. Ama siteyi kapatma sebebim davadan çıkan bir karar değil, ruhen sürecin beni çok yorması ve bir daha böyle bir şeyle karşılaşmak istemememden dolayı kendi kararımla kapatıyorum. Bu durumu aşağıda ayrıntılarıyla açıklayacağım. Bu yazıyı yazmamın iki amacı var. Uzun zamandır bu siteyi takip eden insanlara bir açıklama yapmanın gerekli olduğunu düşünmem ve başıma gelen bu olaydan dolayı yardıma ihtiyacımın olması. Yazının başında söyleyeyim, eğer Sezen Aksu ile bir irtibatınız varsa, ona ulaşmanın bir yolunu biliyorsanız, bu yazıyı dikkatli okuyunuz, daha sonra vicdanen bana yardım etmeye çalışacağınıza eminim.

Bir Müzik Hikayesinin Başlangıcı/Sonu

Hikayenin biraz gerisinden alacağım, bu sitenin benim için ne anlam ifade ettiğini anlamanızı istiyorum; Küçük bir çocukken bile müzikle iç içeydim, karışık kaset yapmak (tabi o zamanlar kaset vardı), hediye etmek ve şarkıları türüne/konusuna göre düzenleyip insanların takdirini, beğenisi alan kasetler hazırlamak benim için çok zevkli bir işti. İşte bu site o çocukluk zevkimin bir yansıması oldu. Karışık kasetin yerini, müzik listesi hazırlama hobisi aldı. Aslında yaptığım şey aynıydı, sadece teknoloji farklıydı. Önceleri basit, hatta telaffuzu zor bir site adresi üzerinden yayın yapıyordum, listeler çok beğenildi, sitenin kullanıcısı -kendi çapında- gün geçtikçe arttı. Sonra muzikdinle.com.tr ismini çok uygun fiyata satın alma imkanı doğunca, almak istedim. Ayrıca siteyi biraz daha profesyonelleştirmeye karar verdim, albümler, güncel şarkıların hızlı eklenmesi sonradan eklenen şeylerdi, sanırım ne olduysa bu aşamada oldu, site isminin güzelliği birilerini aldatmış olacak ki, ciddi paralar kazanıyoruz sanıldı. Bu sitenin son kazancını söyliyeyim mi? Sunucu masrafı, kesintiler, vergiler çıkınca asgari ücret dolaylarında bir rakam, bir evi bile geçindirmeyecek bir rakam, çoğu kişi inanmaz belki ama hakikat bu. Peki çok büyük rakamlar kazanıyor olsaydık ne olurdu? Siteyi kapatmak yerine talep edilen rakam verilirdi ya da güzel bir avukat tutup güçlü bir şekilde yolumuza devam ederdik. Ama maalesef ikisini de yapacak güce sahip değiliz. Sanırım benden büyük paralar koparmak isteyenler siteyi kapalı görünce hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Evet sitenin ismi çok güzeldi, tasarım çok şıktı, hatta yapılmış bazı çalışmalardan dolayı istatistik sitelerindeki yeri de çok iyiydi. Sizi bunlar aldattı, tahmin edebiliyorum. Ama sonuç bu, gözünüz aydın.

Site Nasıl İşliyordu? Dava Neden Açıldı?

Siteyi bilen bilir ama ben bilmeyen için de anlatayım. Bazı şeyler teknik konular gibi gözükse de, en basit şekliyle anlatmayı deneyeceğim; Youtube videolarını (Youtube yayıncıları izin verdikleri takdirde!) diğer siteler, kendi sayfalarında gösterebiliyor, biz de, yayınlamamıza engel olmayan, diğer bir deyişle izin veren (Şuanki teknolojik kapsam içerisinde ikisi arasında bir fark yok) müzik videolarının bir kısmını sitemizde paylaşıyorduk, ve ayrıca bunlardan müzik listeleri hazırlıyorduk. Bir Youtube videosunu Facebook profilinizde paylaşıp, kişinin Youtube sayfasına gitmeden bunu Facebook üzerinde izleyebilmesiyle, bizim sitemiz üzerinde izleyebiliyor oluşu arasında teknik anlamda hiçbir fark yoktu. İkisi de Ingilizce “embedding”, Türkçe “yerleştirme” denen bir metodla yapılıyordu. Hatta bunu şimdi siz de yapabilirsiniz; YouTube sitesi üzerinde bir videoya git, paylaş butonuna tıkla, sonra da yerleştir butonuna tıkla, orada göreceğin kodu istediğiniz herhangi bir site koduna yapıştırırsanız video o sitede gözükecektir. Video yayıncısı izin vermezse siz bunu Facebook’ta da izleyemezsiniz, başka bir sitede de. Tabi sadece bir siteye özel de engel koyabilir, genel herkesi kapsayan bir engel de koyulabiliyor.

İki noktayı çok iyi anlamamız gerekiyor, birincisi Youtube yayıncılarına o kadar detaylı özellikler sunuyor ki, siz bir videoyu bir sitede veya bir sosyal medyada paylaşabiliyorsanız/izleyebiliyorsanız, bunu yayıncının izni dahilinde yapabilirsiniz. Yayıncının bundan haberinin olmaması, izni haricinde olması ihtimali yok. Bununla ilgili https://support.google.com/youtube/answer/6301625?hl=tr sayfasına göz atabilirsiniz. Ayrıca önceden hazırladığım Telif Hakkı Uyarısı sayfasındaki açıklamayı da okuyabilirsiniz.

İkincisi bizim bu videoları yayınlamamız video sahiplerine zarar değil, yarar sağlıyordu. Yeni şarkıların duyuruları yapılıyor, şarkılar listeler aracılığıyla daha fazla insana ulaşıyor ve izlenme sayısı artıyordu. Video içindeki Google reklamlarından biz değil, kendisi yarar sağlıyordu. Sitemizdeki kendi reklamlarımızdan bir gelir elde ettiğimiz doğru ama kesinlikle kimseye bir zararımız yoktu. Zaten zararımız olsa koca koca müzik şirketleri videolarını neden yayınlamamıza izin versin? Halbuki birkaç tanesi hariç diğerlerinin hepsi izin veriyordu. Bazıları bizim şarkılarımızı da ekleyin sitenize diye mail bile atıyordu. İzin vermemeye örnekte şunu vereyim; Turkuaz medya şarkılarını yayınlamamıza izin vermiyordu, biz de yayınlamıyorduk, hatta istesek de yayınlayamazdık!

Yanlış yaptığımız herhangi bir şey olmamasına rağmen, bana davayı açanların telif hakkı iddia ettiği sayfalardan elde ettiğim olası gelir üzerinden bir ceza ödemeye kalksam bu o kadar minik bir rakam olurdu ki anlatamam. Ama tabi maksat ortada bir zarar olması, benim yarar sağlamış olmam değil. Maksat … Vicdan? İnsaf? Çok şey söyleyesim var ama söylemeyeceğim..

İstedikleri paralar belki onlar için sıradan rakamlar ama benim hayatımın şeklini değiştirebilecek rakamlar ve ödeme imkanım da yok. Yukarıda bahsettiğim şeyi, yani bu sitede yapılanların %100 aynısını, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri, Haber Siteleri, Onedio gibi siteler ve daha yüzbinlercesi yapıyor. Günümüzde teknolojisinde bunu yapmayan site veya uygulama bulmak zor. Peki bu adamlar neden onlara değil de, bu siteye ve benzerlerine dava açıyor biliyor musunuz? Onedio ile uğraşmıyorlar çünkü onlarla baş edemezler, benimle uğraşıyorlar çünkü beni alt edip, korkutup benden para alabilirler. Bakış açısı tamamen bu. Ortada ne hak ihlali var, ne de hak arayışı. Mesele tamamen …

Sitelerin Kapatılması Süreci ve Müzik Listeleri

İlk etapta videolar kaldırıldı ve site işlevini yitirdi. Şuan çoğu sayfa ya boş ya da sadece şarkı sözü var, hata alabileceğiniz yerler de var. Bir süre böyle kalacak. Bunun nedeni ise müzik listelerini seven ve takip eden insanların bu listeleri kaydetmelerine olanak sağlamak. Yani başka kullandığınız bir müzik uygulaması varsa, burada beğendiğiniz müzik listelerini orada da oluşturabilirsiniz. Bir süre sonra site tamamen kapanacak. Öyle tahmin ediyorum ki, bir süre sonra sitenin girişine buna benzer bir veda yazısı koyar ve tamamen kapatmış olurum.

Sezen Aksu’ya Ulaşabilir misin?

Dava Sezen Aksu şarkıları üzerinden açıldı. Dolayısıyla bana yardım edebilecek yegane kişinin Sezen Aksu olduğunu düşünüyorum, hatta eminim bundan, bu meseleyi ona ulaştırmam lazım. Bu gibi bir olaydan onun haberinin olması ihtimali benim gözümde sıfır, ihtimal yok. Buradan kazanılacak parayı kazanan kişinin Sezen Aksu olduğunu da düşünmüyorum. Bu zamana kadar dava açan müzik şirketinin insafa gelmesini umdum ama gördüm ki, böyle bir şey mümkün gözükmüyor. Bu yüzden artık tek seçeneğim kaldı, Sezen Aksu’nun bu olaydan tüm gerçekliğiyle haberdar olması ve beni bu işten kurtarması, tek umudum müziğe ömrünü vermiş olan ve böyle haksız bir kazanç yolunu onaylaması mümkün olmayan minik serçemiz, büyük sanatçımız Sezen Aksu. Bu yüzden şuanki umudum sizden birinin Sezen Aksu ile irtibatının olması ihtimali. Bu olmaz ise sosyal medya üzerinden Sezen Aksu’ya sesimi duyurabilmek ikinci planım, bir süre bu yolla sizden birisinden yardım gelmesini bekleyeceğim. Sonra Twitter ve Youtube gibi araçlarla sesimi duyurmayı deneyeceğim. Sosyal medya hesaplarıyla, tanıdığı çeşitli kanallarla bana yardım etmek isteyen arkadaşların tüm yardım tekliflerine açığım.

Tek isteğim var, geleceğim kararmasın, bu stresten kurtulmak istiyorum, gördüğünüz gibi artık site gibi bir derdimiz de kalmadı.

Uzun zamandır size müzik listesi hazırlayan bu meçhul kişi, şimdi sizden yardım bekliyor.

info@muzikdinle.com.tr üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Not: Sezen Aksu’nun gerçekleri, masumiyetimizi tüm gerçekliğiyle öğrenmesi/anlaması çok önemli, bazı teknik konuları tam olarak anlatamadıysam veya anlamadıysanız lütfen bana mail atın, sorun, anlatayım.